Choď na obsah Choď na menu
 


Krátkodobá prevencia

6. 7. 2011

Keďže nepoznáme presné príčiny námesačnosti, nemôžme s istotou hovoriť o dlhodobej prevencii alebo vyliečení. S krátkodobou prevenciou (alebo opatreniami, ktoré zmierňujú prejavy) to tiež nie je úplne jednoznačné, ale sú veci, ktoré sa dajú vyskúšať a možno v danom individuálnom prípade pomôžu.

Rady, ktoré som k tejto téme našla: 

 

 • vystríhať sa stavom vyčerpanosti a únavy.
   
 • zabrániť alebo minimalizovať stres, úzkosť, a konflikty, ktoré môžu zhoršiť stav.
   
 • vyhnúť sa užívaniu alkoholu alebo látok tlmiacich centrálny nervový systém - relaxovať alebo meditovať pred spaním na upokojenie, vytvoriť si rituál na ukladanie sa k spánku.Moje praktické rady:
 

 • tesne pred spaním veľa nejesť a nepiť a pred spaním si zájsť na WC
  (v mnohých prípadoch, ktoré poznám prejavy námesačnosti jasne súviseli s potrebou ísť na WC. Námesačný môže v tomto stave bez problémov ísť na WC, alebo robiť bizarné veci a po zobudení povedať, že len ide na WC, alebo použiť namiesto WC iný predmet - odpadkový kôš, skriňu a pod.)

   
 • odstrániť silné podnety, ktoré narušujú spánok.
  (námesačný je v inom stave vedomia, ale do určitej miery vníma vonkajšie podnety. Často má otvorené oči. Rušivé môže byť napríklad svetlo, hluk, alebo prítomnosť rozrušujúcich vecí a osôb, hoci stalo sa, že rušivá bola naopak úplná tma. Táto precitlivenosť spôsobí nižšiu kvalitu spánku a vznik stavu, kedy je námesačný niekde medzi snom a realitou. Objekty do určitej miery vníma, ale často v úplne iných súvislostiach, prípadne vidí veci, ktoré tam "nie sú".) Negatívny vplyv môže mať aj elektronické žiarenie a wifi, je preto vhodné zariadenia vypnúť a vypojiť zo siete. Na mnohých ľudí negatívne vplývajú zrkadlá, ktoré je tiež možné zakryť.

   
 • strániť sa priameho mesačného svitu
  (hoci sa oficiálne píše, že námesačnosť s mesiacom nemá okrem názvu nič, moje skúsenosti hovoria opak. Priamy mesačný svit na posteli spiaceho snáď vždy súvisel s námesačnosťou, nepokojným zobudením alebo nepokojným spánkom.)


Nakoniec námesačnosť určite spôsobuje veľa faktorov, ktoré sa musia v kombinácii stretnúť. Niekedy človek aj napriek rušeniu spí "ako zarezaný" a niekedy je citlivý na každý detail.
Všimla som si, že niekedy sa námesačná epizóda odohráva okolo potreby alebo podnetu, ktorý je rušivý a zrejme sa podieľal na jej vyvolaní (napr. keď prenáša lampu, možno tá bola rušivým podnetom, ktorý vyvolal námesačnosť).

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

námesačnost

(waykiki, 11. 2. 2014 10:53)

stalo sa mi že som stala z postele a šla som do kuchine stale som vravela niečo o naušniciach a neposluchala som mamu potom som si lahla a zaspala
aspon tak mi to mama vravela dočítala som sa ža námesačnost može sposobovat unava den predtim som mala no c v škole:-)