Choď na obsah Choď na menu
 


Spánková porucha

6. 7. 2011

Námesačníctvo (somnambulizmus, lunatizmus) je spánková porucha, prejavujúca sa ako forma zložitého nevedomého správania, ktoré je zdanlivo cieľavedomé a nastáva pri prechode zo spánku do stavu podobného hypnóze.

Najrozšírenejšia domnienka odborných kruhov vychádza z toho, že námesačnosť je porucha prebúdzania. Laboratórne výskumy ukázali, že sledované osoby prechádzajú prudko z fáz hlbokého spánku, v ktorom boli dlhšiu dobu, do povrchnejšieho spánku. Práve to môže vyvolať dramatické odpútanie motorického systému od vedomia a vyvolať tak námesačný stav.

Najčastejšie sa vyskytuje u detí vo veku 6 – 12 rokov. V starobe sa objavuje u pacientov s demenciou (Alzheimerovou chorobou). Príčinou môže byť aj užívanie drog napr. alkohol, marihuana. Vzácne sa vyskytuje v súvislosti s epilepsiou. S
omnambulizmus môže vyvolať aj horúčka, stres a nespavosť. Rovnako sa hovorí o vplyve hormonálnych zmien nastávajúcich v puberte, tehotenstve alebo pri menštruácií. Vplyv môže mať aj počasie. V dospelosti sa výskyt somnambulizmu znižuje, čo vedci odôvodňujú tým, že s pribúdajúcim vekom sa skracujú fázy spánku, v ktorých sa tieto príhody objavujú. U dospelých sa môže somnambulizmus stať chronickou poruchou. Vo všeobecnosti sa príčiny námesačnosti spájajú s fyziologickým alebo psychologickým stresom a nadmernou citlivosťou.

Prejavy námesačnosti sa zvyčajne vyskytujú v prvej tretine noci, kedy sa predlžujú mozgové vlny spiaceho človeka a ten upadá do hlbokého spánku. V tomto stave sa spomalí dýchanie aj tep. Krvný tlak klesá na nevyhnutné minimum životných funkcií, súčasne sa uvoľňujú svaly, čo je v kontraste s energiou, ktorú musí námesačník vynaložiť, aby vstal z postele, chodil alebo dokonca robil aj nejaké úkony.
Námesačné stavy, kedy dotyčný aj hovorí zo spánku, trvajú zvyčajne niekoľko minút, ale môžu sa predĺžiť aj na pol hodiny. Niekedy sa objavujú aj nadránom.

Prvotné príčiny námesačníctva zostávajú záhadou. Vedci skúmajúci genetický podklad námesačnosti objavili gén HLA (Lecendreux 114), ktorý ju pravdepodobne zapríčiňuje. Išlo by práve o prípady dospelých, kedy somnambulizmus pretrval detstvo a stal sa dlhodobým.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.