Choď na obsah Choď na menu
 


Somnambulizmus a mimozmyslové vnímanie

11. 7. 2011
/článok bol aktualizovaný v septembri 2016/

Hoci medicína na fenomén námesačnosti nemá jasné odpovede a je nútená poskytnúť na možné vysvetlenie široký priestor, stále sú tu prístupy naozaj nemedicínske. Ponúkam prehľad všetkého, čo som našla, bez selekcie.
Každý nech si urobí svoj názor, hoci vložila som pár porovnaní.
 
 • Reichenbach tvrdí spojitosť námesačnosti so senzitivitou, alebo dokonca senzibilitou. Ľudia, ktorí v spánku chodia alebo na nich akokoľvek vplýva mesiac sú považovaní za vysoko citlivých, čo sa odzrkadľuje aj v iných oblastiach života (napr. v sociálnej oblasti alebo vo výžive - potvrdzujem).
   
 • Kardec spája somnambulizmus s mediumitou (tj. vysokou senzitívnosťou a predpokladmi na mimozmyslové vnímanie "neviditeľného sveta"). Uvádza, že existuje prirodzený somnambulizmus a magnetický, čo je hypnóza. Prirodzený je možné ovplyvňovať magnetickým (námesačnosť možno ovplyvňovať hypnózou, čo súhlasí s medicínskym názorom).
   
 • Ďalšie názory spájajú námesačnosť s posadnutosťou zlými duchmi. Ide najmä o prípady negatívnych epizód, keď má námesačný pocit, že sa ho niečo zlé snaží ovládať.
   
 • Príčiny je možné hľadať aj v geopatogénnych zónach a energii priestoru, v ktorom človek spí. Takisto je možné zohľadniť bioenergetické nastavenie človeka samotného. Prejavy námesačnosti môžu súvisieť s disharmóniou energetických centier, negatívnymi napojeniami (tj. keď niekto alebo niečo človeku odoberá energiu na diaľku, o tomto a ďalších možných príčinách bioenergetickej nerovnováhy sa možno dočítať napr. v knihe Teodora Rosinského: Choroby z nenávisti - je naozaj seriózna a vedecká) a pod.

  Ešte pár slov k nemedicínskym metódam: Ak Vám nastane situácia naozaj desivej, negatívnej námesačnej epizódy, prípadne kombinovanej s nočným desom (pavor nocturnus), niekedy je najlepšie siahnuť po osvedčených nemedicínskych praktikách: sviečka, modlitba, naladenie mysle na niečo pokojné a pozitívne. Neváhajte siahnuť po teplom čaji, mlieku, masáži, relaxačnej hudbe či aromaterapii.

   
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Námesačnosť

(tma, 5. 11. 2012 13:37)

Námesačnosť je zvláštny stav mysle.. ale zvláštne je na tomto svete všetko. Nič nie je len tak, nič sa nedeje bez toho, aby to nemalo význam, zmysel.. súvis..ako aj to, že niektorí ľudia sú námesační.. mám česť poznať takéhoto "zvláštneho" človeka :) ale jedno je naozaj pravda: S akými pocitmi zaspávaš, s takými pracuje podvedomie, keď spíš. :)