Choď na obsah Choď na menu
 


Ako sa správať k námesačnému

6. 7. 2011
Niektoré zdroje odporúčajú jemné prihováranie sa a jemný dotyk s usmernením naspäť do postele. Súhlasím, naozaj to vždy pomohlo.

Námesačnosť ale býva rôzna, niekto reaguje na komunikáciu hneď, niekto nie. Niekto v námesačnom stave v zásade nerobí nič nebezpečné, niekto ohrozuje seba alebo iných a je preto potrebné ho usmerniť a chrániť.

Väčšinou spoluspiaci reagujú snahou námesačného zobudiť, alebo nejakým spôsobom ho dostať pod kontrolu (možno kvôli vlastným obavám zo situácie, možno aby im dal pokoj a mohli ďalej spať). Chápem, že nemožno od človeka očakávať dokonalé riešenie keď je uprostred noci náhle zobudený niečím, čo je nanajvýš bizarné, prípadne ohrozujúce. Kto ale svojho námesačníka pozná, vie, čo približne môže očakávať a časom si nájde efektívnu stratégiu na jeho konkrétne prejavy.


Podľa môjho názoru, nie je vždy nutné námesačného úplne zobudiť. Naozaj ho stačí naviesť do postele, kde buď bude spať ďalej alebo sa postupne zobudí a zaspí. Dokonca si myslím, že niekedy s námesačným nie je nutné robiť vôbec nič. Pokiaľ nerobí nebezpečné alebo akokoľvek poškodzujúce veci a sám sa touto činnosťou zobudí alebo sa vráti do postele, nemusia si tým blízki robiť starosti (u takého človeka ale musia dobre poznať jeho prejavy).

Čo však určite zo skúsenosti neodporúčam je akákoľvek násilná manipulácia s námesačným. Nachádza sa v inom stave vedomia, ktoré človek bez tej skúsenosti môže len ťažko pochopiť a v ktorom môžu vonkajšie podnety dostať úplne iný význam a kontext (napr. môže mať pocit, že naňho niečo útočí). V našom prípade spôsobilo pevné objatie obrovský krik a hystériu, ktorá bola pre všetkých mimoriadne desivá. Pokiaľ je potrebné námesačného zadržať (napr. keď prudko vybieha z postele), robte to najopatrnejším a najjemnejším možným spôsobom. Veľakrát naozaj stačí jemný zvukový alebo hmatový podnet a nadviazanie komunikácie.

Niektorí odborníci (napr. Taylor Smith) tvrdia, že ak námesačný vo svojej epizóde spĺňa nejakú úlohu (napr. umýva riad), je dobré ho nechať úlohu dokončiť (môžme mu aj asistovať a potom ho pochváliť, ako pekne to urobil a naviesť ho do postele). Netreba ho vtedy budiť.

Akékoľvek zaobchádzanie s námesačným teda musí byť jemné, citlivé, pokojné a vytvárajúce pocit bezpečia. Rozhodne by tam nemal byť nátlak, šokovanie, ani akákoľvek hrubosť. Rovnako nevhodné sú výčitky - námesačný to nerobí naschvál.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Pomoc

(... , 14. 10. 2017 2:20)

Prosím vás a čo robiť keď namesačný močí na predmety (do tašky a pod.)? Namesačnosť som zazila viackrát ale nikdy to nezašlo až do takéhoto štádia...

vfvrb

(jn, 11. 5. 2016 14:41)

gbfcn